Jak kupować pulsometr?

Każdy, kto interesował się racjonalnym układaniem sobie treningu wie, jak istotny jest pomiar tętna. Tętno, inaczej puls, to rytmiczne zwężanie się naczyń tętniczych, które jest uzależnione od pracy serca. Jest wyznacznikiem intensywności treningu i pomaga kontrolować wysiłek.

Po co to robić? W uproszczeniu – mięśnie do pracy potrzebują paliwa. To, czy tym paliwem będą wolne kwasy tłuszczowe, glikogen mięśniowo-wątrobowy (co jest zjawiskiem pozytywnym) czy białka (co jest niebezpieczne dla zdrowia), jest zależne od wysiłku, czyli od tętna. Ustalenie swojego HRmax (z angielskiego maximal heart rate, czyli maksymalne tętno) i kontrolowanie pulsu podczas ćwiczeń może sprawić, że dużo szybciej uzyskamy zamierzony efekt – zarówno spalanie tkanki tłuszczowej, jak i zwiększenie wydajności.

Do mierzenia i kontrolowania tętna niezbędny jest pulsometr (zwany też pulsomierzem i tętnomierzem). Żeby wiedzieć, jaki model wybrać, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby – stopień zaawansowania i rodzaj wykonywanego treningu.

Rodzaje

Pulsometr klasyczny
Pulsometr klasyczny Oregon Scientific SE833
Oregon Scientific SE833
Zdecydowana większość dostępnych pulsometrów składa się z czujnika (nadajnika), którym obwiązuje się klatkę piersiową i zegarka zakładanego na przegub ręki. Takie modele można uznać więc za klasyczne.

Ich dwuczłonowa konstrukcja umożliwia bardzo dokładny pomiar. Oprócz opcji mierzenia tętna, pulsometry klasyczne wyposaża się różne dodatkowe funkcje. Do najpopularniejszych należą: zegar, stoper, pomiar spalanych kalorii, kalendarz, podświetlenie wyświetlacza, wodoszczelna obudowa.

Dla kogo? Dla każdego, komu zależy na dokładnym pomiarze tętna podczas treningu.

Pulsometr jednoczęściowy

jednoczęściowy z sensorem Breuer PM 15
Breuer PM 15
To model, który nie posiada oddzielnego czujnika zakładanego na klatkę piersiową. Pulsometry jednoczęściowe różnią się od siebie – niektóre zakłada się na palec, inne na nadgarstek lub szyję. Czasami do zestawu jest dołączany sensor zakładany na palec. 

Część pulsometrów jednoczęściowych podaje wynik pomiaru pulsu dopiero po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku. ilość funkcji w takim urządzeniu jest ograniczona. Pomiar tętna nie jest tak dokładny, jak w przypadku pulsometrów klasycznych.

Dla kogo? Dla osób, które mierzą puls podczas spaceru czy marszu, np. w celach zdrowotnych; dla sportowców, którym nie zależy na ciągłym i bardzo dokładnym pomiarze i przeszkadza im czujnik umieszczony na klatce piersiowej.

Pulsometr z licznikiem rowerowym

pulsometr z licznikiem rowerowym Polar CS600X
Polar CS600X
Prędkościomierz Polar
Prędkościomierz Polar
To specjalne urządzenie przeznaczone dla rowerzystów, którzy nie chcą kupować oddzielnie pulsometru i licznika rowerowego. Składa się z bezprzewodowego czujnika, który umieszcza się na ramie roweru, paska zakładanego na klatkę piersiową i prędkościomierza zakładanego na widełki koła (liczy obroty koła i mierzy przebyty dystans).

Jest wyposażony zarówno w funkcje licznika, takie jak: pomiar prędkości, licznik kilometrów, jak i funkcje pulsometru, czyli mierzenie tętna, możliwość ustawiania HRmax i kontrolowania pracy serca.

Dla kogo? Dla rowerzystów, którzy szukają urządzenia „2w1” i chcą skutecznie kontrolować swój trening.

Funkcja pomiaru tętna

W tym akapicie skupimy się na podstawowej funkcji każdego pulsomierza – funkcji pomiaru pulsu (tętna).
Przypomnijmy: pomiar tętna opiera się przede wszystkim na obliczeniu swojego HRmax. Jego wartość jest bazą i na jej podstawie ustala się różne przedziały treningowe. HRmax pozwala kontrolować wysiłek i efektywnie spalać tkankę tłuszczową. Najprościej obliczyć HRmax wedlug wzoru: 220 – wiek.

Każdy dobry pulsometr powinien umożliwiać wprowadzenie wartości HRmax do systemu. Po przekroczeniu ustawionego przez Ciebie progu, sygnał dźwiękowy da Ci znać o konieczności przerwania treningu lub zminimalizowania wysiłku.

Odliczając procentową wartość od maksymalnego tętna, można uzyskać tętno optymalne dla określonego rodzaju treningu. I tak:

  • Jeśli trenuje się wyłącznie dla zdrowia, podtrzymania kondycji, wystarczy wysiłek niepowodujący przekroczenia 60% HRmax.
  • Jeśli trenuje się po to, żeby zrzucić zbędne kilogramy, należy utrzymywać puls na poziomie 60–70% HRmax.
  • Jeśli chce się poprawić wydolność krążenia, tętno podczas wysiłku powinno wynosić 70–80% HRmax.
  • Jeśli chce się podnieść wytrzymałość i poprawić wydajność, tętno podczas wysiłku powinno oscylować w granicach 80–90% HRmax.
  • Jeśli trenuje się do zawodów, ma się doświadczenie w bieganiu, można sobie pozwolić na tętno w granicach 90–100% HRmax.

Obojętnie, na jaki rodzaj treningu się decydujesz, pulsometr powinien umożliwić Ci wprowadzenie górnej i dolnej wartości tętna, jakie chcesz utrzymywać podczas wysiłku. O przekroczeniu progu – zarówno minimalnego i maksymalnego – urządzenie powinno dawać znać sygnałem dźwiękowym. Jeśli pulsometr nie ma takich funkcji i pokazuje jedynie aktualne ciśnienie, raczej nie przyda się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.Lampki sygnalizujące  wysokośc tętna, Beurer PM70
Lampki sygnalizujące 
wysokośc tętna, Beurer PM70

Oprócz sygnału dźwiękowego, niektóre modele są też wyposażone w sygnalizację wizualną. Dla przykładu, część modeli firmy Beurer jest wyposażona w światło pulsujące w rytm bicia serca. Światło zmienia kolor z zielonego na czerwony, jeśli zalecane tętno zostanie przekroczone.

Uwaga, to ważne! Podstawą dobrego jakościowo pomiaru pulsu jest kodowany sygnał pulsometru. Dzięki niemu, nie będzie reagować na inne, znajdujące się w pobliżu urządzenia elektryczne, które mogą zakłócić jego pracę i podać niewłaściwy wynik. Kodowany sygnał wysyła większość pulsometrów.

Funkcje uniwersalne

W tym akapicie dowiesz się, w jakie funkcje uniwersalne może być wyposażony Twój pulsometr. Poznasz zestaw opcji ułatwiających obsługę urządzenia i trening każdemu sportowcowi.Sunto Core Orange Black z funkcjami: zegarka, stopera, kalenarza, alarmu
Sunto Core Orange Black
z funkcjami: zegarka, stopera, kalenarza, alarmu.

  • Zegarek – to bardzo przydatna funkcja, dzięki której pulsometr, po skończonym treningu, może służyć jako klasyczny zegarek na rękę. Osobom, które żyją w pośpiechu, przyda się także alarm. Zegarek z alarmem znajdziesz między innymi w modelu Suunto Core Orange Black.

  • Stoper – to w zasadzie niezbędna funkcja dla wszystkich, którzy trenują do zawodów, ale też dla amatorów, którzy chcą bić rekordy. Przyda się każdemu, kto chce kontrolować swój trening. W stoper jest wyposażona większość pulsometrów.

  • Podświetlenie wyświetlacza – bardzo ważna funkcja, która ma znaczenie szczególnie wtedy, kiedy trenujesz wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Ułatwi Ci odczytanie wyniku nawet w całkowitych ciemnościach. Podświetlany wyświetlacz posiada zdecydowana większość pulsometrów.

  • Wskaźnik zużycia baterii – baterie do pulsometru to zazwyczaj wymienne litowe CR2025 lub DL2025. Przy średniej eksploatacji pół godziny dziennie powinny wystarczyć na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Z pewnością każdemu przyda się jednak wskaźnik zużycia baterii. Znajdziesz go m.in. w modelu Polar RS100.

  • Licznik spalonych kalorii – przyda się osobom, które ćwiczą, żeby zgubić zbędne kilogramy. Oczywiście trzeba pamiętać, że licznik jest orientacyjny. Mimo to z pewnością przyda się, jeśli chcesz schudnąć i zależy Ci na kontroli intensywności treningu. W licznik kalorii jest wyposażony m.in. pulsometr Sigma Sport Onyx Fit.

  • Ilość spalonego tłuszczu w gramach – kolejna funkcja dla osób odchudzających się. Podobnie jak licznik kalorii – jest orientacyjna. Znajdziesz ją w modelu Beurer PM62.

  • Podsumowanie wyników treningu – bardzo przydatna funkcja dla każdego, kto traktuje treningi bardziej poważnie i zależy mu na kompleksowym podsumowaniu swoich wysiłków. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają na porównanie wyników z kilku dni czy tygodni. Trening podsumuje m.in. urządzenie Polar FT60.

  • Konfiguracja wyświetlanych parametrów – dzięki niej to Ty decydujesz, co pokazuje się na wyświetlaczu – może to być aktualny pomiar pulsu, godzina, licznik spalonych kalorii lub spalonego tłuszczu. Konfigurację umożliwia urządzenie Polar CS200.

  • Synchronizacja z komputerem – wiele pulsometrów umożliwia łączność z komputerem. Przyda się to osobom, którym zależy na dokładnej kontroli treningów. Pozwala na zgrywanie zapisanych na pulsometrze plików i zarządzanie nimi za pomocą specjalnego oprogramowania. Większość pulsometrów podłącza się do komputera za pomocą kabla (Beurer PM 52).

Język menu. Jeśli nie znasz języka angielskiego, upewnij się, że menu kupowanego przez Ciebie pulsometru ma jest w innym, znanym przez Ciebie języku. To bardzo istotne – niestety większość modeli nie posiada menu w języku polskim.

Funkcje dodatkowe

Pulsometry są wyposażone w bardzo wiele dodatkowych funkcji. Nie każda z nich będzie Ci potrzebna, dlatego nie warto kupować zaawansowanego urządzenia, jeśli nie będzie się w stanie wykorzystać jego możliwości. Zobacz, jak racjonalnie wybrać pulsometr dla siebie.

Typ pulsometru a rodzaj uprawianego sportu

Poniżej, w tabeli, umieściliśmy praktyczne zestawienie funkcji dodatkowych przydatnych podczas uprawiania określonego rodzaju sportu. 

Rodzaj sportu/treningu Funkcje pulsometru Przykładowy model
Siłownia/ Fitness
  • licznik spalonych kalorii
  • ilość spalonego tłuszczu w gramach
  • dopasowanie programu treningowego do wieku, wagi, wzrostu i płci
  • test wydolności
  • ustalanie czasowych ram treningu
  • podsumowanie wyników z dnia/tygodnia


Garmin FR60, na siłownię
Garmin FR60


 Bieganie
  • pomiar dystansu
  • pomiar prędkości
  • liczenie przebiegniętych okrążeń
  • ustawianie średniego i maksymalnego
  • specjalny czujnik przyczepiany do buta, umożliwiający pomiar tempa i dystansu w zamkniętym pomieszczeniu
  • GPS, który umożliwi Ci dokładną lokalizację lub kompas
  • pomiar kąta nachylenia powierzchni – dla biegaczy przełajowych
  • pomiar temperatury
  • barometr
  • funkcja wirtualnego przeciwnika, z którym można się ścigać
Sigma Sport PC 25.10, do biegania
Sigma Sport PC 25.10

Jazda na rowerze
  • mierzenie prędkości aktualnej, średniej i maksymalnej
  • licznik kilometrów
  • przycisk bezdotykowy – umożliwia dostęp do różnych funkcji bez dotykania przycisków - wystarczy przyłożyć czujnik do paska
  • GPS umożliwiający lokalizację lub kompas
  • barometr
  • zapamiętywanie ustawień dla kilku rowerów, porównywanie wyników

Polar CS400, rower
Polar CS400

Spacer, marsz
  • GPS umożliwiający lokalizację lub kompas
  • pomiar kąta nachylenia powierzchni
  • barometr i pomiar temperatury

Canyon CNS-SW4, spacer, marsz
Canyon CNS-SW4

Sporty wodne i zimowe
  • wodoszczelna i mocna obudowa (najlepiej tytanowa)
  • GPS lub kompas
  • barometr, pomiar temperatury
  • przycisk bezdotykowy
sporty wodne i zimowe, Beurer PM80
Beurer PM80

Na rynku są dostępne modele przeznaczone specjalnie dla sportowców, którzy nie poprzestają na jednej dyscyplinie. Są przystosowane do zmieniania ustawień, w zależności od uprawianego sportu. Należy do nich m.in. Polar RS800CX MULTI.

Funkcje a stopień zaawansowania

O wyborze danego modelu pulsometru decyduje też stopień zaawansowania. Początkujący sportowiec nie potrzebuje modelu za 2000 złotych wyposażonego w dziesiątki dodatkowych funkcji, które zwyczajnie utrudnią mu obsługę. Jeśli:

  • Ćwiczysz wyłącznie dla podtrzymania kondycji i zdrowia – głównym zadaniem pulsometru będzie więc mierzenia tętna, aby uniknąć „przetrenowania”. Ważne, żeby urządzenie dawało możliwość ustawiania pożądanego zakresu pulsu, którego nie chcesz przekroczyć i informowało o przekroczeniu tego progu. Jeśli zależy Ci na biciu osobistych rekordów, mierzeniu dystansu, prędkości, upewnij się, ze wybrany przez Ciebie pulsometr posiada takie funkcje.

Modele dla Ciebie: Beurer PM16, Bodcare Pulse Ring, Canyon CNS-SW5, Polar FT1, Sigma Sport PC15, Sunnto T1, Topcom HBM 2M00.

  • Ćwiczysz, żeby schudnąć – w takim razie, oprócz dokładnego pomiaru pulsu, przydadzą się też wskaźniki, takie jak: licznik spalonych kalorii, licznik spalonego tłuszczu w gramach, analiza wody, analiza tkanki tłuszczowej.

Modele dla Ciebie: Beurer PM8, Polar FT80, Sigma Sport Onyx Fit.

  • Ćwiczysz, żeby podnieść wydajność, trenujesz do zawodów sportowych – to dla Ciebie przeznaczone są najbardziej zaawansowane modele wyposażone w różne dodatkowe funkcje, np. ściganie się z wirtualnym przeciwnikiem, porównywanie wyników treningu, licznik dystansu i okrążeń. Twój pulsometr musi być bardzo dokładny, dlatego pod żadnym pozorem nie wybieraj urządzenia, które nie koduje przekazywanego sygnału.

Modele dla Ciebie: Beurer PM80, Polar RS400 SD, Sigma Sport RC 1209, Suunto T6D.

Pulsometr ma płeć! Producenci zadbali o design przeznaczony specjalnie dla kobiet lub mężczyzn. Modele kobiece są pastelowe i mniejsze niż męskie. Pulsometry dla panów wyglądają jak klasyczne zegarki.

Producenci i ceny

Do producentów pulsometrów, któryz cieszą się szacunkiem i uznaniem wśród użytkowników, zalicza się przede wszystkim firmy:

  • Beurer
  • Garmin
  • Polar
  • Sigma 

Poza tym pulsometry znajdziesz również w ofercie firm, takich jak:

  • Addidas
  • Canyon
  • Ciclosport
  • Nike
  • Oregon
  • Suunto
  • Timex

Ceny są dość zróżnicowane – pulsometr można kupić już za 70 zł, ale niektóre zaawansowane urządzenia to koszt nawet 1700-1900 złotych. W tabeli zamieściliśmy przykłady z krótkim opisem podstawowych funkcji.

Pulsometr do 200 złotych Pulsometr do 700 złotych Pulsometr do 2000 złotych
 Sigma Sport PC 3, do 200   Garmin FR 305 , do 700   Polar RS 800 CX, do 2000
 Sigma Sport PC 3  Garmin FR 305  Polar RS 800 CX
Opis: tętno mierzone po naciśnięciu przycisku, mierzy puls, stoper, zegarek Opis: GPS, zapamiętywanie wyników do 1000 okrążeń i możliwość ścigania się z cyfrowym przeciwnikiem, różne tryby dla różnych rodzajów uprawianego sportu, zapamiętywanie do 50 tras
 
Opis: pomiar wysokości, temperatury, pomiar prędkości podczas jazdy na rowerze, pomiar odległości, ilości okrążeń, złącze USB i możliwość podłączenia do komputera w celu zapisania danych i ich analizy na stronie internetowej produktu, GPS

 
Podsumowanie

Pulsometr przyda się każdemu, nawet początkującemu sportowcowi. Warto wybrać model, który jest dopasowany do rodzaju sportu, jaki się uprawia i stopnia zaawansowania. Może się okazać, że w zupełności wystarczy urządzenie za 100–200 złotych, a wydatek rzędu 1700 zł to po prostu rozrzutność. Lepiej wybierać pulsometry z kodowanym sygnałem i wytrzymałą (tytanową) obudową. Warto zaufać producentom, których wymienia się jednym tchem na forach, czyli firmom: Polar, Sigma, Garmin, Beurer, Suunto.

Życzymy udanych i  efektywnych treningów!


Autor: JakKupować.pl

EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish